Czym jest WTZ

Warsztaty Terapii Zajęciowej Wojownicy, to miejsce przyjazne osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Od 2009 roku aktywnie wspieramy ich potrzeby Prowadzimy terapię zajęciową, pomoc psychologiczną, rehabilitację społeczną i zawodową. Aktywizujemy społecznie i zawodowo. W trudnych momentach jesteśmy z naszymi uczestnikami/podopiecznymi i ich rodzinami. 

Do Warsztatów Terapii Zajęciowej Wojownicy,  uczęszcza 45 uczestników z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym. Terapia zajęciowa (główna metoda terapeutyczna) odbywa się w pięciu pracowniach tematycznych. Do każdej z nich uczęszcza 10 lub 5 uczestników, nad którymi bezpośrednią opiekę sprawuje instruktorzy terapii zajęciowej/instruktorzy terapii zajeciowej. Prowadzona rehabilitacja zawodowa ma za cel wyposażyć uczestnika w podstawowe umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy. Przede wszystkim chodzi o umiejętność pracy w grupie, poprawa komunikacji, rozumienie i przestrzeganie poleceń.  W obszarze rehabilitacji społecznej poprzez szeroko pojęty trening kompetencji społecznych,  pracujemy nad umiejętnościami komunikacyjnymi, harmonijnego współżycia w grupie;  odpowiedniego zachowania się w miejscach publicznych; ponoszenia odpowiedzialności za swoje zachowanie ale również za powierzone mienie i zadanie; – dysponowania pieniędzmi i planowania wydatków; nauce   rozwiązywania problemów w relacjach interpersonalnych; stosowania zwrotów grzecznościowych adekwatnych do sytuacji i otoczenia. 

 Obecnie w WTZ Wojownicy funkcjonuje pięć pracowni: pracownia plastyczna, pracownia rękodzieła artystycznego, pracownia ogrodnicza, pracownia gospodarstwa domowego, pracownia multimedialno-poligraficznaW ramach Warsztatów funkcjonuje także, boisko do piłki nożnej siatkówki i dużo zieleni. 

 Serdecznie zapraszamy do udziału Warsztatach Terapii Zajęciowej Wojownicy w Dołubowie, pow. Siemiatycki, które są miejscem przyjaznym osobom niepełnosprawnością i ich rodzinom. 

Warsztat Terapii Zajęciowej Wojownicy, jest finansowany ze środków PFRON, Samorządu Powiatu Siemiatyckiego, darowizn osób indywidualnych, firm oraz grantów. Ty też możesz pomóc przekazując darowiznę pieniężną lub rzeczową. Razem tworzymy wspólnych świat dla naszych bliskich.

Pracownie

Pracownia Plastyczna

Pracownia plastyczna to miejsce dla 10-ciu uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności.  Zajęcia terapeutyczne mają charakter zarówno indywidualny jak i grupowy. Podczas zajęć uczestnicy usprawniają zdolności manualne, koordynacje wzrokowo-ruchową, motorykę rąk. Usprawnienie jest dokonywane poprzez rysunek – rysowanie kredką, ołówkiem, kredkami ołówkowymi, świecowymi; malarstwo – malowanie farbami plakatowymi , akwarelą; masy plastyczne – masa solna, modelina; zdobnictwo i dekoratorstwo – zdobienie różnych przedmiotów np. techniką decoupage.  Uczestnicy wspólnie z instruktorami wykonują także ozdobne karki świąteczne. Zajęcia w pracowni plastyczne pozwalają także rozwój wyobraźni, staranności i precyzji przy wykonywanych pracach, jak również rozwijanie i utrwalanie wcześniej nabytych umiejętności. Wszystkie zajęcia  odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Rękodzieła Artystycznego

Pracownia rękodzieła artystycznego jest przeznaczona dla 10 uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności. Zajęcia terapeutyczne mają charakter zarówno indywidualny jak grupowy. Podczas zajęć uczestnicy usprawniają dotychczasowe umiejętności manualne poprzez wyplatanie różnych elementów dekoracyjnych ze sznurka, tkaniny lub innych podobnych materiałów. Z tego materiału wykonują ozdoby ścienne, oprawki na doniczki wiszące. Podczas zajęć uczestnicy wykonują także kartki świąteczne i okolicznościowe, stroiki świąteczne. Powstają wszelkiego rodzaju upominki okolicznościowe – od personalizowanych ramek po glicerynowe mydełka czy świeczki wykonane ręcznie w trakcie zajęć. Tworzone są również odlewy z gipsu, które potem są czyszczone i malowane aby służyć jako element dekoracyjny do wszelkiego rodzaju kompozycji czy upominków. Zajęcia w pracowni  rękodzieła artystycznego pozwalają także na rozwój wyobraźni, kreatywności. Wszystkie zajęcia  odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Ogrodnicza

Pracownia ogrodnicza jest przeznaczona dla 10-ciu uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności. Poprzez udział w zajęciach uczestnicy zdobywają wiedzę na temat hodowli i pielęgnacji roślin. Uczestnicy dbają o teren otaczający budynek Warsztatów. W ramach pracowni ogrodniczej uczestnicy wspólnie z instruktorami uprawiają niewielki sad posadzili nowe krzewy ozdobne, iglaki. Ponadto zajmują się hodowlą i pielęgnacją kwiatów doniczkowych. W okresie zimowych uczestnicy odśnieżają teren wokół Warsztatów.  Wszystkie zajęcia  odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Gospodarstwa Domowego

Pracownia ogrodnicza jest przeznaczona dla 10-ciu uczestników z różnym stopniem niepełnosprawności.  Zajęcia są prowadzone przez dwu instruktorów w pracowni wyposażonej w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego.  Uczestnicy uczą się przygotowywać różne potrawy, w tym zupy, ciasta, kanapki. Uczą się nakrywania i dekorowania stołu oraz właściwego zachowania przy stole. W czasie świąt (Bożego Narodzenia, Wielkanocnych) przygotowują potrawy charakterystyczne dla danych świąt, dekorują stoły.  Innym niezbędnym elementem terapii jest nauka obsługi urządzeń gospodarstwa domowego: pralka; zmywarka; czajnik; lodówki; zamrażarki; piekarnik. Wszystkie zajęcia  odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Pracownia Multimedialno-poligraficzna.

Pracownia multimedialno-poligraficzna to miejsce rehabilitacji i terapii 5 uczestników. Zajęcia prowadzi instruktor terapii zajęciowej. Jest to miejsce gdzie uczestnicy poznają nowoczesna technikę komputerową, informatyczną. Uczą się podstaw posługiwania komputerem, programem graficznym, Internetem. Wszystkie zajęcia  odbywają się zgodnie z założeniami indywidualnego programu rehabilitacji.

Chce się zapisać

Twój członek rodziny potrzebuje pomocy, ma skończone 18 lat to zgłoś się do nas. Zadzwoń, 664 242 299  lub 509 810 546  napisz wtz3@spszansa.pl  lub przyjedź do nas: Dołubowo 35,  gmina, Dziadkowice.   

Udział w Warsztatach Terapii Zajęciowej Wojownicy jest bezpłatny. Uczestnik jak i jego rodzina nie ponosi żadnych kosztów udziału w terapii. Dowóz zapewnia WTZ i jest bezpłatny. 

Podstawowym wymogiem przyjęcia do WTZ Wojownicy jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem, do terapii zajęciowej oraz skończone 18 lat.  Nie ma znaczenia czy mieszkasz w powiecie Siemiatyckim, Bielskim, czy Łosickim lub innym. Tu znajdziesz swoje miejsce. 

Pracownia Orange

Inne działania

 

 

Prowadzimy sprzedaż wyrobów wykonanych podczas terapii zajęciowej. Nasze długoletnie doświadczenie, pozwala nam zrealizować nietypowe indywidualne zamówienie jak i duże biznesowe. Wykonujemy pocztówki i zaproszenia okolicznościowe, wiązanki, stroiki i ozdoby świąteczne. Wykonane przez nas przedmioty są staranne, niepowtarzalne i maja wysoką jakość wykonania. Są wytworem ręcznej pracy, często o niepowtarzalnym wyglądzie.  Zapraszamy na zakupy i współpracy. 

Kontakt

Stowarzyszenie Pomocy Szansa
Warsztaty Terapii Zajęciowej Wojownicy

Dołubowo 35,
17-306 Dziadkowice

Tel. 664 242 299

wtz3@spszansa.pl

Jak dojechać

Historia