Najnowsze aktualnosci

Podopieczni z zaburzeniami w obrębie układu kostno-stawowo- więzadłowego oraz nerwowego objęci są systematyczną fizjoterapią.

Fizjoterapeuta prowadząc terapię ruchową małego dziecka zgodnie z opracowanym programem usprawniania stara się kształtować prawidłowy rozwój, wzorce postaw i odruchy, likwiduje przykurcze oraz zapobiega wtórnym deformacjom. Rehabilitacja starszego dziecka ma na celu osłabienie i w efekcie eliminowanie patologicznych reakcji neurologicznych, które hamują powstanie prawidłowych wzorców ruchowych. Dobór poszczególnych zabiegów fizjoterapeutycznych konsultowany jest z lekarzem rehabilitacji ruchowej.  

Rehabilitacja w Ośrodku oparta jest na ćwiczeniach metodą specjalnych wzorców m.in. PNF, elementów SI oraz terapii wspomagających jak terapia Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne czy Kinesiotaping. Organizujemy zajęcia hippiczne, zaś w niedalekiej przyszłości planowane są regularne zajęcia z hipoterapii.

Do zajęć wykorzystywany jest sprzęt Thera- Band, przyrządy do tworzenia różnorakich torów przeszkód, rowery stacjonarne, bieżnia, atlas do ćwiczeń wzmacniających mięśnie,  dyski do ćwiczeń równoważnych, tor do nauki chodu i inne. Dodatkowo wykorzystywany jest system TheraTogs przeznaczony dla osób z zaburzeniami neuromotorycznymi oraz ortopedycznymi. Przyjmuje formę kombinezonu z systemem taśm wspomagających zdolności poruszania się, równowagi, postawy. Metody i sprzęt wyżej wymieniony wykorzystywany jest w terapii indywidualnej jak i w zajęciach grupowych.

 

Ćwiczenia poprzedzane są masażem leczniczym oraz zabiegami z zakresu fizykoterapii tj.:

  • hydromasaż,
  • elektroterapia,
  • ciepłolecznictwo (lampa Sollux, okłady żelowe).

 

IMG_6207-largeWpływają one na sprawność ogólną organizmu poprzez uaktywnienie układu krążeniowo- oddechowego, zmniejszenie patologicznego wzmożonego napięcia mięśniowego, usprawnienie krążenia obwodowego oraz są pomocą w rozwoju prawidłowego odczuwania własnego ciała (masaż).

 

Skuteczność terapii ruchowej związana jest także ze współpracą całego zespołu terapeutycznego z  opiekunami dziecka. Dzięki takiemu współdziałaniu przyczyniamy się do osiągnięcia przez dzieci maksimum ich potencjalnych możliwości.