Najnowsze aktualnosci

Ogłaszamy rekrutację do projektu “W pogoni za…” realizowanym w ramach programu Lato w Teatrze!!!

Co warto wiedzieć o projekcie „W pogoni za…”?

Inspiracją do stworzenia warsztatów były „Niezwykłe bajki – wyjątkowi są tuż obok” (opracowanie zbiorowe) oraz opowiadanie Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel „Kosmita”. Podczas spotkań zaprosimy uczestników do szukania własnej przestrzeni. Na początku będziemy rozwijać kreatywność i akceptację dla własnych pomysłów. Za pośrednictwem kukiełek, pacynek i pantomimy będziemy rozmawiać o swoich emocjach. Przyjrzymy się temu, co mamy, czego nam brakuje i temu, do czego chcemy dążyć. Poszukamy swoich mocnych stron, wzmocnimy wiarę w swoje możliwości i wartości.

Zajmiemy się też ciałem jako środkiem komunikacji. Będą temu służyły m.in. zajęcia rytmiczne, tańce integracyjne, tańce w kręgu, improwizacje. Mamy nadzieję, że dzięki nim rozwiniemy wyczucie własnego ciała i przestrzeni, będziemy mieli okazję doświadczyć przynależności do grupy.

W końcu staniemy przed zadaniem wspólnego zaprezentowania etiudy teatralnej. W czasie finału stworzymy strefę twórczą. Tutaj będzie można zrobić swój własny rekwizyt, ozdobić maskę teatralną czy zagrać w etiudzie. Najważniejszym punktem finału będzie przedstawienie naszej interpretacji bajki o zajączku, który pomimo tego że strasznie seplenił, bardzo chciał zostać aktorem. W trakcie projektu każdy uczestnik będzie tworzył swoje portfolio, które pozwoli mu zapisywać wszystkie ważne dla siebie zmiany.

Założenia organizacyjne projektu:

Warsztaty organizujemy codziennie w okresie 29/07/2019 do 11/08/2019 z wyłączeniem niedzieli 4 sierpnia 2019. Zajęcia trwają od 9.00 do 15.00, w soboty od 9.00 do 12.00. Posiłki w postaci obiadu będą zapewnione w dniach od poniedziałku do piątku. Prosimy o zapewnienie napojów oraz przekąsek dla uczestników projektu. Warsztaty odbywają się w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego „Przystań” w Kostrach Noskach, Kostry Noski 37 18-212 Nowe Piekuty.

Dnia 11 sierpnia odbędzie się przedstawienie finałowe oraz performance w Wysokiem Mazowieckiem. Tego dnia zapewniamy dojazd z miejsca zbiórki (Kostry Noski) do Wysokiego Mazowieckiego. Szczegóły wydarzenia zostaną podane w późniejszym okresie.

Co trzeba zrobić, by wziąć udział w projekcie?

Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat z terenu Gminy Nowe Piekuty i Szepietowo. Ponadto w projekcie mogą wziąć udział także wychowankowie Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego „Przystań”.

Liczba miejsc na półkolonie jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Rekrutacja trwa do 14 lipca 2019 roku.

Warunkiem przyjęcia jest zgłoszenie chęci swojego udziału koordynatorowi projektu pod nr tel. 508 716 946 oraz dostarczenie uzupełnionej karty uczestnika wypoczynku łącznie z podpisaną klauzulą informacyjną dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych (klauzula znajduje się na końcu karty uczestnika wypoczynku). Niezbędne jest też zapoznanie z regulaminem projektu.

Co warto wiedzieć o programie Lato w Teatrze?

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.

W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej informacji na temat programu na:

www.latowteatrze.pl
w.facebook.com/programLatowteatrze
www.facebook.com/instytutteatralny

LATO W TEATRZE 2019 organizują:

w ramach modułu LATO W TEATRZE+: Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lidzbarku, Gminny Ośrodek Kultury w Stepnicy + Ośrodek Teatralny Kana, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie + Fundacja Otwieramy Kulturę i Sztukę,  Wrocławski Teatr Lalek + Fundacja Interstellar

w ramach modułu LATO W TEATRZE: A la teatr (Borkowice, Nowinki, Pecna), Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo, Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice z siedzibą w Piotrowicach, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach,  „Dzieci Z Pasją” Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie, Fundacja Bieszczadzka (Płowce), Fundacja Da Radę (Nysa), Fundacja na rzecz Wspierania oraz Rozwoju Twórczości Dzieci, Młodzieży i Dorosłych ”Kreolia-Kraina Kreatywności'(Jerutki), Fundacja PRO FUTURO (Sułkowice), Fundacja Sztuki „JAW DIKH” (Czarna Góra), Fundacja t: (Wałbrzych), Fundacja Teatr Latarnia (Załuki), Fundacja TIFF Collective (Krzywaniec), Fundacja Uskrzydleni (Poznań), Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Lubartowski Ośrodek Kultury, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strzelnie, Miejski Ośrodek Kultury „Amfiteatr” (Radom), Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA (Kraków), Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta, Ośrodek Kultury PomPA (Pomiechówek), Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy (Tyczyn), Stowarzyszenie „Biuro Sztuki” (Warszawa), Stowarzyszenie Calos Cagathos (Zambski Kościelne), Stowarzyszenie Pomocy Szansa (Kostry Noski), Stowarzyszenie Promocji Artystycznej (Solniki), Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak (Sejny),  Suwalski Ośrodek Kultury, Śląski Teatr Lalki i Aktora “Ateneum” w Katowicach, Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (Czaplinek), Teatr Ochoty – Ośrodek Kultury Teatralnej (Reszel), Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu